Dokumentu Foto

Fotogrāfijas augstā kvalitātē mūsdienās var iegūt ar vidējas klases fotoaparātu un pat ar jaunu mobilo telefonu. Tajā pašā laikā ir bildes, kuras vairamies fotogrāfēt paši un uzticamies citiem. Dokumentu foto ir standartizētas fotogrāfijas, kurām ir jāatbilst oficiāliem noteikumiem – lenķis, gaisma, attālums un radošumam šeit nav vietas.

Brīdī, kad vajadzīga jauna pase, vīza, e-talons, autovadītāja apliecība, studenta apliecība dodamies uz fotosalonu vai valsts iestādi (CSDD, PMLP), kas nodrošina fotogrāfēšanos dokumentu vajadzībām uz vietas. Profesionālā sagatavotība un kvalitāte katrā vietā var būt atšķirīga un šis ir galvenais iemesls, kādēļ daudzi joprojām izvairas rādīt citiem savu pases foto vai autovadītāja apliecības fotogrāfiju.

Dokumentu fotogrāfiju standarti

Katrai valstij ir savi likumi un līdz ar to arī dokumentu izmēri mēdz atšķirties. Tas spilgi redzams arī uz dokumentu foto izmēriem, kas var atšķirties pat par vairāk kā centimetru. Interesanti, ka pašas lielākās personas fotogrāfijas pieprasa AS. Vai tā būtu viņu lieluma mānija?

Dokumentu foto izmēru tabula

DokumentsIzmērs (cm)Cena
Pase3,5×4,5bezmaksas
Pases foto salonā3,6×4,6~5 eur
Krievijas vīza3,5×4,5~5 eur
Baltkrievijas vīza3,5×4,5~5 eur
ASV vīza/Zaļā karte (Green Card)5×5~5 eur
Indijas vīza5×5~5 eur
Izraēlas vīza5×5~5 eur
E-talons3×4~5 eur
studentu apliecība3×4 vai3,5×4,5bezmaksas

Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, kad jātaisa jauna pase vai ID karte, dodas pa taisno uz PMLP tuvāko nodaļu un visu kārto uz vietas. Starp citu arī ārzemēs ir iespējama pases maiņa, taču Latvijā to var izdarīt daudz ātrāk un vienkāršāk.

Estēti, kas uzskata, ka fotosalonos viņi saņems labākas profila fotogrāfijas un to var darīt. Galvenais, kas jāņem vērā – fotogrāfējoties dokumentiem, salonam ir jāievēro 21.02.2012. MK noteikumi Nr. 134 “Personu apliecinošu dokumentu noteikumu” 11. pielikumā minētie nosacījumi. Piemēram:

  • jāskatās taisni foto kamerā;
  • acis atvērtas un nav aizsegtas ar matiem;
  • sejas izteiksmei jābūt– dabiskai, ikdienišķai jeb neitrālai;
  • sejas abas puses vienādi apgaismotas un redzamas vienādi skaidri;
  • ja ir brilles, to rāmis nedrīkst aizsegt acis;
  • bez galvassegas, ja vien tie nav reliģiski apsvērumi un cepure tiek nēsāta arī ikdienā u.t.t.

Fotosaloni Rīgā, kur iespējams nofotogrāfēties dokumentiem ir gana daudz. Atliek iziet uz Merķeļa ielas, Barona ielas vai iegriezties kādā no lielākajiem tirdzniecības centriem – Origo, Garleria Riga, Alfa vai kur citur un pavisam drīz jau būs klāt kāds fotosalons, kurā tiek piedāvāts šis pakalpojums. Kā jau tabulā redzams, cenas ir demokrātiskas, bet, ja salīdzina ar laiku pirms 10 gadiem, kad vidējā cena bija 2 lati vai 2,5 lati, tad ir arī neliels kāpums. Inflācija tā teikt.

Cik ātri var saņemt fotogrāfijas?

Fotogrāfijas dokumentiem fotosalonos tiek izgatavotas uzreiz pēc fotogrāfēšanās. Laiks, kas nepieciešams, lai bildes attīstītu var atšķirties no 2 – 3 minūtēm, ja tiek veikts ekspress foto, līdz 1 – 2 stundām, ja fotogrāfējaties kādā nelielā salonā. Atkarībā no salona tehniskā nodrošinājuma fotogrāfējot var tikt izmantots gan neliels ziepjutraukts – Canon Powershot vai kāds no mazajiem Fuji aparātiem, gan speciāla portretu fotogrāfēšanai pielāgota tehnika. Ņemot vērā, ka cena par foto ir zema, tad lielākā daļa izmanto salīdzinoši lētu tehniku.

Agrāk dokumentu foto bija viens no galvenajiem fotosalonu ienākumu avotiem. Šobrīd, kad PMLP un CSDD ir tikuši pie savas tehnikas, personu apliecinošu dokumentu fotogrāfēšana vairs nebūt nav tik ienesīga. Lielākā daļa šādu salonu kalpo kā filiāles interneta fotogrāfiju attīstīšanas mājas lapām. Tāpat šie saloni vienlaikus arī tirgo foto tehniku, taču Latvijas iedzīvotājiem ir zema pirktspēja un daudz ar to nopelnīt nevar. Trešais ienākumu avots, protams, ir foto salona apvienošana ar foto studiju un tiek fotogrāfēti bērni, jaunie pāri, grūtnieces, dzimšanas dienu gaviļnieki un citi cilvēki.

Varam prognozēt, ka attīstītoties iebūvētajām foto kamerām mobilajos telefonos un datoros pienāks laiks, kad katrs pats varēs fotogrāfēties mājās un nosūtīt foto elektroniski vīzas vai pases saņemšanai. Šobrīd vēl ir iespējams nofotogrāfēties īstā salonā un to ir vērts izmantot.